poniedziałek, 20 października 2014

Django + Rest = power cz2.

Dziś mam chwilę czasu na zapoznanie się z Ninja IDE, a później przejdę do stworzenia przykładu aplikacji RESTowej. Posiada całkiem inny układ niż Netbeans, a dodatkowo po uruchomieniu zużywa tylko 100 do 120 MB RAMu. Jest to dopiero wersja 2.3 przez co nie posiada wielu pluginów i nawet poniżej umieszczę, jakie standardowo są dostępne pokazując przy okazji wygląd aplikacji.
Instalator dodatków jest bardzo podobny do tego z Netbeansa, którego bardziej wole niż w Eclipse IDE - każdy może mieć swoje zdanie. Ja zainstaluje trzy pluginy - dwa z oficjalnego repozytorium i jedn wyszukany z komunikacyjnego repozytorium. 
Po zainstalowaniu pluginów, wymagane jest dodatkowe uruchomienie aplikacji.. Po ponownym uruchomieniu pokazała mi się konsola błędu: 
1:  Traceback (most recent call last):  
2:   File "ninja_ide\core\plugin_manager.pyc", line 319, in load  
3:   File "ninja_ide\core\plugin_manager.pyc", line 297, in _load_module  
4:  PluginManagerException: Error loading "Git": No module named git  
Zobaczę co da się z tym zrobić i na początku wyszukam tego problemu w Google, jak zawsze, bo i po co się męczyć. Nie znalazłem rozwiązania na ten problem i nie mam plugina gita w aplikacji, ale na szczęście pozostałe pluginy działają, a do obsługi githuba mam osobną aplikacje.
Przetestowałem dziś tworzenie projektu i ze względu na dużą ilość problemów - prawdopodobnie to wina Windowsa, a na Linuxie działa IDE i mam dwa rozwiązania:
  • Tworzenie projektu z konsoli i otwieranie go w IDE
  • Zmianę środowiska na np. Netbeansa i sprawdzić jak on zachowa się z tworzeniem aplki w Pythonie

czwartek, 16 października 2014

Django + Rest = power

Jak wskazuje tytuł, zaczynam przygodę z pythonem od strony web developingu. Wcześniej zajmowałem się od spraw sieciowych, ale trzeba w końcu zacząć coś nowego. Aktualnie siedzę na systemie Windows 7, wcześniej instalowałem pythona na Linuxie, teraz zobaczę jak to wygląda na tym środowisku, całą operacje będę opisywał w punktach.

  1. Instalacja
  2. Na stronie https://www.python.org/download widzę dwie wersje pythona (2 i 3), ja wybrałem wersje 3.4.2 bo wydaje mi się, ze fajnie pracować na najnowszej wersji języka. Instalacja przebiega bardzo prosto, więc nawet tego nie będę opisywał.

  3. Uruchomienie i instalowanie modułów
  4. Uruchomienie pythona to znów prosta rzecz, wystarczy dosłownie kliknąć na start, wybrać wszystkie programy a następnie python 3.4 i uruchamiamy program IDLE. Teraz przejdę do konkretnej sprawy, czyli django z restem, czyli po koleji:
    • uruchamiam cmd.exe
    • wpisuje: 
      pip install djangorestframework  
      pip install markdown
      pip install django-filter
      pip install virtualenv
      
  5. Prosty przykład
  6. Sprawdzam czy wszystko działa najpierw zacznę od uruchomienia zmiennych środowiskowych:
    virtualenv env
    
    Dalej opisze w następnym wpisie, bo muszę dociągnąć ninja IDE :D

piątek, 10 października 2014

Witam


Zawsze chciałem stworzyć jakąś super wypasiona stronkę, gdzie będę umieszczał moje pomysły. Graficznie jestem słaby, a w głowie miałem co jakiś czas coraz to nowszy wygląd strony. Koniec końców wykorzystałem konto utworzone na google i powstał oto ten prosty blog.
Co będę umieszczał na blogu:
  • moje pomysły i rozwiązania w programowaniu, gdzie każdy kod umieszczony będzie na githubie
  • konfiguracja sieci, oraz jak nimi zarządzać
  • typowo subiektywne recenzje i przemyślenia co do anime